Перші історичні згадки футбольного м’яча

 

М’яч - основний атрибут не в одній спортивній грі, проте чи знаєте ви, як виглядав та коли був створений перший в світі футбольний мяч? Як сильно він відрізняється від м'яча, який ми бачимо на полі зараз?

У всі часи, люди придумували різноманітні розваги, і разом з ними, зароджувалось безліч ігор, більшість назв яких нам невідома, або ж які з часом трансформувались в уже знайомі нам футбол чи волейбол. 

Ще досі ведуться суперечки, яку ж країну можна назвати батьківщиною футбольного мяча. Адже, круглі снаряди , які по формі нагадують м'яч, були в різні історичні епохи в таких країнах, як:

 

  • Китай;

  • Давній Єгипет:

  • Давній Рим:

  • Давня Греція;

  • Великобританія;

  • Імперія Інків.

 

 За історичними даними, перші м'ячі з’явились в Китаї, ще задовго до нашої ери. Гравці, намагались забити м'яч у ворота, які представляли собою, натягнуту між двома бамбуковими шистами сітку. А сам атрибут, складався з шкіри, яка в середині була набита пір'ям та шерстю. 

    Схожа гра була і у Давньому Римі, проте м’яч там був менший за округлістю та важким, оскільки всередину засипали пісок.  В Давній Греції було порядка 10 ігор, в які грали за допомогою шароподібного атрибуту з шкіри вівців чи корів, набивка яких , була з піска та пір'я.

В Великобританії в Середні Віки в якості м’яча використовували овочі, які мали сферичну форму. Ці овочі обв’язували кінським волоссям, і таким чином отримували необхідний предмет для гри.

    

Еволюція футбольного м'яча

Перші футбольні ігри, сильно відрізняються від традиційного футболу, який ми бачимо зараз. Вони здійснювались предметом, який був виготовлений з сечового міхура якоїсь тварини, переважно свині. Грати такими міхурами, було вкрай не зручно, оскільки вони досить швидко ставили не придатними. Часто траплялось, що на одну гру доводилось використовувати декілька так званих “м'ячів”. 

Проте час йшов, і м'ячі еволюціонували, змінили свій вигляд, матеріал, вагу та інші характерні особливості.

Так, офіційним народженням футбольного мяча, можна вважати 1836 рік, коли Чарльз Гудьір придумав та представив м’яч з резиновою основою.  До речі, цей м'яч і досі зберігається в футбольній залі слави. 

В 1862 році винахідником Лайндоном було придумано та реалізовано одну з перших надувних резинових камер. Основною метою було створити таку камеру, яка б не вибухала при зіткненні з ногою. Завдяки каучуковій камері, м'яч отримав форму та необхідну плотність.

 Роком пізніше, а саме в 1863 році було зібрано Англійську Футбольну Асоціацію, ціль якої полягала в розробці правил для нової гри - футболу. Перше зібрання, не мало успіху і ніхто не зумів запропонувати стандарти для футбольних м'ячів. Тільки через 9 років, в 1872 році Футбольною Асоціацією Англії було прийнято єдиний стандарт для всіх футбольних м'ячів. Згідно цьому стандарту, мяч повинен мати округлість не більше 70 сантиметрів, а його вага не перевищувати 15 унцій. 

Після того, як в 1888 році було засновано Англійську Футбольну Лігу, розпочалось масове виготовлення м’ячів. Для найкращих м'ячів, використовували, тільки найкращі сорти шкіри, для більш дешевих моделей в хід йшла менш міцна шкіра. 

Спершу м'ячі були прошиті шнурками, проте більш пізні варіанти були зроблені з скріплених в одне ціле синтетичних латок. Такого вигляду м’яч набув завдяки архітектору Ричарду Бакминстеру. Сучасний м’яч складається з 20 шестикутників і 12 п‘ятикутників, які разом складають сферу.

Що стосується першого офіційного футбольного мяча, то ним став мяч «Telstar» Adidas на Кубку Світу в 1970 році в Мексиці.